We are the Champions!
----------------------------------------------------------------------------------------------
         Campeões Mundiais Juvenís
----------------------------------------------------------------------------------------------
 1  1951  Birmingham          Borislav Ivkov (YUG)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 2  1953  Kobenhavn           Oscar Panno (ARG)                   -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 3  1955  Antwerp             Boris Spassky (URS)                 -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 4  1957  Toronto             William Lombardy (USA)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 5  1959  Muenchestein        Carlos Bielicki (ARG)               -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 6  1961  Den Haag            Bruno Parma (YUG)                   -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 7  1963  Vrnjacka Banja      Florin Gheorghiu (ROU)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 8  1965  Barcelona           Bojan Kurajica (YUG)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 9  1967  Jerusalém           Julio Kaplan (PUR)                  -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
10  1969  Stockholm           Anatoly Karpov (URS)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
11  1971  Athens              Werner Hug (SUI)                    -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
12  1973  Teesside            Alexander Beliavsky (URS)           -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
13  1974  Manila              Anthony Miles (ENG)              9° Jaime Sunyé Neto
----------------------------------------------------------------------------------------------
14  1975  Tjentiste           Valery Chekhov (URS)            13° Jaime Sunyé Neto
----------------------------------------------------------------------------------------------
15  1976  Groningen           Mark Diesen (USA)               22° Jaime Chaves
----------------------------------------------------------------------------------------------
16  1977  Innsbruck           Artur Jussupow (URS)            28° José Soares Másculo
----------------------------------------------------------------------------------------------
17  1978  Graz                Sergei Dolmatov (URS)           27° José Soares Másculo
----------------------------------------------------------------------------------------------
18  1979  Skien               Yasser Seirawan (USA)           28° Angelo Stacchini
----------------------------------------------------------------------------------------------
19  1980  Dortmund            Garry Kasparov (URS)            21° Darcy Lima
----------------------------------------------------------------------------------------------
20  1981  México City         Ognjen Cvitan (YUG)             10° Gilberto Milos Jr
----------------------------------------------------------------------------------------------
21  1982  Kobenhavn           Andrei Sokolov (URS)             7° Gilberto Milos Jr
----------------------------------------------------------------------------------------------
22  1983  Belfort             Kiril Georgiev (BUL)             7° Sandro Heleno Trindade
----------------------------------------------------------------------------------------------
23  1984  Kiljava             Curt Hansen (DEN)               44° Ivan Boere de Souza
----------------------------------------------------------------------------------------------
24  1985  Sharjah             Maxim Dlugy (USA)               25° Eugênio Vargas Garcia
----------------------------------------------------------------------------------------------
25  1986  Gausdal             Walter Arencibia (CUB)          45° Edson Ogata
----------------------------------------------------------------------------------------------
26  1987  Baguio City         Viswanathan Anand (IND)         27° Mauro Guimarães de Souza
----------------------------------------------------------------------------------------------
27  1988  Adelaide            Joel Lautier (FRA)              26° Roberto Watanabe
----------------------------------------------------------------------------------------------
28  1989  Tunja               Vasil Spassov (BUL)             40° Adriano Rodrigues
----------------------------------------------------------------------------------------------
29  1990  Santiago            Ilya Gurevich (USA)             31° Roberto Watanabe
----------------------------------------------------------------------------------------------
30  1991  Mamaia              Vladimir Akopian (URS)          42° Wellington Rocha
----------------------------------------------------------------------------------------------
31  1992  Buenos Aires        Pablo Zarnicki (ARG)            23° Roberto Watanabe
----------------------------------------------------------------------------------------------
32  1993  Calicut             Igor Miladinovic (YUG)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
33  1994  Matinhos            Helgi Gretarsson (ISL)           3° Giovanni Vescovi
----------------------------------------------------------------------------------------------
34  1995  Halle               Roman Slobodjan (BRD)            4° Giovanni Vescovi
----------------------------------------------------------------------------------------------
35  1996  Medellin            Emil Sutovskij (ISR)            21° Giovanni Vescovi
----------------------------------------------------------------------------------------------
36  1997  Zagan               Tal Shaked (USA)                61° Croife Petry
----------------------------------------------------------------------------------------------
37  1998  Calicut             Darmen Sadvakasov (KAZ)             -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
38  1999  Yerevan             Alexander Galkin (RUS)          65° Alvaro Aranha Filho
----------------------------------------------------------------------------------------------
39  2000  Yerevan             Lázaro Bruzón (CUB)                 -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
40  2001  Peristeri           Peter Acs (HUN)                 61° Fausto Capuano Neto
----------------------------------------------------------------------------------------------
41  2002  Goa                 Levon Aronian (ARM)                 -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
42  2003  Nakhchivan          Shakhriyar Mamedyarov (AZE)         -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
43  2004  Cochin              Pentala Harikrishna (IND)           -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
44  2005  Istanbul            Shakhriyar Mamedyarov (AZE)     57° Felipe El Debs
----------------------------------------------------------------------------------------------
45  2006  Yerevan             Zaven Andriasian (ARM)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
46  2007  Yerevan             Ahmed Adly (EGY)                    -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
47  2008  Gaziantep           Abhijeet Gupta (IND)            74° Vinícius Tiné Martins
----------------------------------------------------------------------------------------------
48  2009  Puerto Madryn       Maxime Vachier Lagrave (FRA)    26° André Diamant
----------------------------------------------------------------------------------------------
49  2010  Chotowa             Dmitry Andreikin (RUS)          41° André Diamant
----------------------------------------------------------------------------------------------
50  2011  Chennai             Dariusz Swiercz (POL)           21° Evandro Amorim Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
51  2012  Athens              Alexander Ipatov (TUR)          63° Evandro Amorim Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
52  2013  Kocaeli             Yangyi Yu (CHN)                 72° Vitor Roberto Carneiro
----------------------------------------------------------------------------------------------
53  2014  Pune                Shanglei Lu (CHN)                   -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
54  2015  Khanty Mansiysk     Mikhail Antipov (RUS)           52° Vítor Roberto Carneiro
----------------------------------------------------------------------------------------------
55  2016  Bhubaneshwar        Jeffery Xiong (USA)                 -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
56  2017  Tarvisio            Aryan Tari (NOR)                    -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
57  2018  Gebze               Parham Maghsoodloo (IRI)       113° Igor Cadilhac
----------------------------------------------------------------------------------------------
58  2019  New Delhi           Evgeny Shtembuliak (UKR)            -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
59  2022  Cala Gonone         Abdulla Gadimbayli (AZE)        73° Hugo Lux
----------------------------------------------------------------------------------------------
60  2023  México City         Marc'Andria Maurizzi (FRA)     109° Jamysson Bento Silva
----------------------------------------------------------------------------------------------
61  2024  Gandhinagar         Nogerbek Kazybek (KAZ)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------