We are the Champions!
----------------------------------------------------------------------------------------------
         Campeãs Mundiais Juvenís
----------------------------------------------------------------------------------------------
 1  1982  Senta               Agnieszka Brustman (POL)            -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 2  1983  México City         Fliura Khasanova (URS)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 3  1985  Dobrna              Ketevan Arakhamia (URS)             -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 4  1986  Vilnius             Ildiko Madl (HUN)                   -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
 5  1987  Baguio City         Camilla Baginskaite (URS)       16° Marina Orsi Gentil
----------------------------------------------------------------------------------------------
 6  1988  Adelaide            Alisa Galliamova(URS)           22° Virgínia Reis
----------------------------------------------------------------------------------------------
 7  1989  Tunja               Ketevan Kakhiani (URS)          24° Mitiko Ueti
----------------------------------------------------------------------------------------------
 8  1990  Santiago            Ketevan Kakhiani (URS)          30° Cristiana Carneiro
----------------------------------------------------------------------------------------------
 9  1991  Mamaia              Natasa Bojkovic (YUG)           27° Cristina Uchida
----------------------------------------------------------------------------------------------
10  1992  Buenos Aires        Krystyna Dabrowska (POL)        27° Fernanda Hashizume
----------------------------------------------------------------------------------------------
11  1993  Calicut             Nino Khurtsidze (GEO)           38° Fernanda Hashizume
----------------------------------------------------------------------------------------------
12  1994  Matinhos            Zhu Chen (CHN)                  23° Tatiana Ratcu
----------------------------------------------------------------------------------------------
13  1995  Halle               Nino Khurtsidze (GEO)           48° Tatiana Duarte
----------------------------------------------------------------------------------------------
14  1996  Medellin            Zhu Chen (CHN)                  13° Tatiana Ratcu
----------------------------------------------------------------------------------------------
15  1997  Zagan               Harriet Hunt (ENG)              17° Tatiana Ratcu
----------------------------------------------------------------------------------------------
16  1998  Calicut             Hoang Thanh Trang (VIE)         22° Tatiana Ratcu
----------------------------------------------------------------------------------------------
17  1999  Yerevan             Maria Kouvatsou (GRE)           29° Barbára Farhat
----------------------------------------------------------------------------------------------
18  2000  Yerevan             Xu Yuanyuan (CHN)                   -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
19  2001  Peristeri           Humpy Koneru (IND)              54° Stella Farhat
----------------------------------------------------------------------------------------------
20  2002  Goa                 Xue Zhao (CHN)                  50° Iara Santana
----------------------------------------------------------------------------------------------
21  2003  Nakhchivan          Nana Dzagnidze (GEO)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
22  2004  Cochin              Ekaterina Korbut (RUS)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
23  2005  Istanbul            Elisabeth Paehtz (GER)              -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
24  2006  Yerevan             Yang Shen (CHN)                     -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
25  2007  Yerevan             Vera Nebolsina (RUS)            58° Grasielle Menezes
----------------------------------------------------------------------------------------------
26  2008  Gaziantep           Dronavalli Harika (IND)         57° Líria Garcia
----------------------------------------------------------------------------------------------
27  2009  Puerto Madryn       Swaminathan Soumya (IND)        32° Janine Martinez
----------------------------------------------------------------------------------------------
28  2010  Chotowa             Anna Muzychuk (SLO)             60° Jaqueline Correa
----------------------------------------------------------------------------------------------
29  2011  Chennai             Deysi Cori Tello (PER)          27° Juliana Terao
----------------------------------------------------------------------------------------------
30  2012  Athens              Qi Guo (CHN)                    55° Thauane Medeiros
----------------------------------------------------------------------------------------------
31  2013  Kocaeli             Aleksandra Goryachkina (RUS)    62° Larissa Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
32  2014  Pune                Aleksandra Goryachkina (RUS)    66° Larissa Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
33  2015  Khanty Mansiysk     Nataliya Buksa (UKR)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
34  2016  Bhubaneshwar        Dinara Saduakassova                 -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
35  2017  Tarvisio            Zhansaya Abdumalik (KAZ)        60° Larissa Barbosa
----------------------------------------------------------------------------------------------
36  2018  Gebze               Aleksandra Maltsevskaya (RUS)   96° Ellen Larissa Bail
----------------------------------------------------------------------------------------------
37  2019  New Delhi           Polina Shuvalova (RUS)          73° Isabelle Tamarozi
----------------------------------------------------------------------------------------------
38  2021  Cala Gonone         Govhar Beydullayeva (AZE)           -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
39  2023  México City         Candela Belén Francisco (ARG)       -----
----------------------------------------------------------------------------------------------
40  2024  Gandhinagar         Divya Deshmukh (IND)                -----
----------------------------------------------------------------------------------------------